#
Welcome to Phoenix TAP
Home
Division Schedules
Rules & Forms
Player Scout Module
Who's the Best
ACHIEVEMENT AWARDS
Sportsmanship Award
2013 Phoenix Masters
Scotch Doubles
Membership Info
Places Where T.A.P. Teams Play
Maps & Driving Directions
FAQ
Contact
Sign Up For the TAP Newsletter Today!

* UPDATES SENT EVERY FEW MONTHS

*







*



Email Marketing by VerticalResponse
Player Connections
How To Join...
FALL 2014/15 Leagues Start September 30, October 1 and 2

SUMMER 2014 TOP PERFORMERS (info updated as results come in!)

The teams indicated here are participating in the playoffs in week #15 and all are eligible for the Titleholder's tournament scheduled for Saturday, October 11 at Skip & Jan's (doors open @ 9 tourney starts @ 10 a.m.

If your team did not come in 1st, 2nd, or 3rd, please attend the Wild Card Draw on Saturday, 9/13 at Skip & Jan's at Noon to get extra "BONUS" chips in the draw bag.

Also, the drawing for the   $1399 Balabushka SLE (Special Limited Edition) cue will take place after the Wild Card Draw on Saturday (no need to be present to win).

AND THE WINNER OF THE BALABUSHKA CUE IS...RON LAHEY -
Division P - Team  "Last Call"

DIV 1ST PLACE TEAMS
PLAYER MVP H/C 6-7
2ND PLACE TEAMS
PLAYER MVP H/C 4/5
3RD PLACETEAMS
PLAYER MVP H/C 2/3
WILD CARD
A A1 Crazy Diamonds
S. Kaiblinger (Cpt)
A7 Shoot Em Up
Steve Starks (Cpt)
A3 Rack Em Up
Bob Pyron (Cpt)

A4 Spot the Ball
Tim Sweeney (Cpt)

A - MVP Eric Lervold Dan Fisk Ray Stacey
B B5 Stroke This
Dan Allen (Cpt)

B10 Go 8-Ball
Steve Kaiblinger (Cpt)

B7 Mushroom Tips
Travis Choate (Cpt)
B9 Pati's Wagon
Pati Martinez (Cpt)
B - MVP Martin Colello Travis Choate Rick Kukla
C C4 Wholly Rollers
Peggy Mallen (Cpt)
C3 Willing Peters
Bill Snavely (Cpt)
C5 La Familia
Fred Amarillas (Cpt)
C2 Full House
Barbara Sutman (Cpt)
C - MVP Sam West Kevin Thomas Bryan Stern
P P8 Ballizsticks
Steve Johnson (Cpt)
P6 Last Call
Martin Colello (Cpt)
P2 Nice Rack
Tim Perry (Cpt)
P5 Main Event
J.J. Johnson (Cpt)
P - MVP Martin Colello Tim Perry Norm Grossberg

**************************************
SIGN UP FOR TAP's FALL 2014/15 SESSION STARTING ON SEPTEMBER 30, OCTOBER 1 AND 2!

IF YOU ARE INTERESTED IN PLAYING IN PHOENIX TAP, complete the form below and we will contact you with the details on existing teams looking for players or for information on our upcoming FALL Sessions.

Here are the divisions to choose from:


Div A: (Tue): 8-Ball, 9', Travel between Main Street Billiards (Main and Dobson) and Skip & Jan's - Elliot & Priest
Div B: (Thu): 8-Ball, 9', in-house Skip & Jan's - Elliott & Priest
Div C: (Wed): 8-Ball Division, 9', in-house BullShooters - 35th Ave. & Peoria
Div D: (Tues): 8-Ball, 8' Tables at Cactus Moon (202 & Dobson)
Div P: (Wed): 8-Ball, 9', in-house Skip & Jan's - Elliott & Priest

Bar Owners: Call us at (602) 268-6067. We can help you start a division in your bar!

 *
 *
 *
 *
 *

* indicates a required field

SOUTHWEST CHALLENGE IN LAUGHLIN, NV
Dates:  February 26 through March 1

All active TAP players in Arizona, California and Nevada are invited to the inaugural SouthWest Tournament in Laughlin, NV (must have 6 matches in between September 2014 and January 2015).  Details of this tournament are being finalized and the dates are going to be February 26 through March 1.  This is a 3-person team tourney with a handicap maximum of 16 plus a TAP-X tournament.

Experience TAP's electronic scoring "Runout Apps" - all scoring will be done on tablets!

Click on the links below to see the schedule, sign-up form and tournament rules!

Tournament Schedule
Tournament Sign-up Form
Tournament Rules

*******

*NEWS FLASH**

June 1, 2014:  Phoenix TAP is now under the ownership of the original owners, Robert & Peggy Mallen. 

The upcoming Fall session (September 2014 to February 2015) is the second session to qualify for the 2015 Nationals, which will be held in Nashville, TN. Now is the perfect time to get your team ready for some great competition on 9' tables! 



Winners of the TAP Master's Tournament - On Their Way To Nationals!

LAST CALLFirst place winners of the TAP Masters went to "Last Call" with Martin Colello as captain, Lance Hansen, Ron Lahey, Charlie Ward, Chad Wilder and Paul Javorski.

The TAP Master's tournament consists of the best-of-the-best teams who have won their division, won the Titleholder's tournament for their session and gained eligibility for the Master's.


Second Place went to J.J. Johnson's team, "Main Event," with Robert Bugh, Reuben Farnsworth, Chris Hoel, Mike Lawrence, Vince Glisson, Todd Gunderson and David Holloway.

MAIN EVENT
 
Third Place winners are "8-Ball N" - Jason Doyle as captain along with Jason Barkac, Quillan Smith, Dan Smith, Bill McAuliffe, Bronco Manzanares and Tom Smith.

8_ball_n_1___2_
Congratulations to the talented TAP players who played stellar pool and won their way to the TAP Nationals in Dallas on November 12-16, 2014!
 



 

TAP POOL LEAGUE SUMMER SESSION GIVEAWAY!
WEEKLY RESULTS!

Division A
Wk 1:  Rick Kukla - Howard Crowe - Shantel Minster - Pete Peters - Chris Gray - Bob Hoppmann - John Vaughn - David Bulmore
Wk 2:  Susan Mello - Binbin Lin - Jeremy Elsberry - Mark Bartholomew - Jim Popino - Shantel Minster - Angie Baltazar - Doug Rodney
Wk 3:  Rich Coon - Angie Baltazar - Eric Olivieri - J.P. Whitaker - Dan Pyron - Dennis Bennett - Scott Tager - Nellie Hayes
Wk 4:  Shantel Minster - Jeremy Elsberry - Tim Sweeney - Richard Taylor - Brandy Little - Howard Crowe - Susan Mello - Scott Tager
Wk 5:  Tony Garcia - Doug Rodney - Susan Mello - Stacey Anderson - Tom Colby - Tim Sweeney - James Williams - Eric Olivieri
Wk 6: J.P. Whitaker - Bob Pyron - Paul Wisniewski - Greg Corbin - Scott Tager - Susan Mello - Brandon Hoffman - Tim Sweeney
Wk 7:
Eric Olivieri - Rick Kukla - Eric Buckingham - Pete Peters - J.P. Whitaker - Dan Smith - Scott Cobb - Ray Stacey
Wk 8: Ron Sidwell - Binbin Lin - Stacey Anderson - Eric Lervold - Bronco Manzanares - Jeremy Elsberry - Dan Smith - Jim Poppino
Wk 9: Shantel Minster - Dan Fisk - Jim Williams - Chris Faustina - Greg Corbin - Jerry Rollins - Dean Gran - Rich Coon
Wk 10: Scott Cobb - Dennis Bennett - Jerry Rollins - Howard Crowe - Craig Hefel - Dave Schweers - Brandon Hoffman - Scott Tager
Wk 11:  Tom Cain - Scott Tager - Shantel Minster - Pete Peters - Dan Pyron - Craig Hefel - Dan Smith - Dennis Bennett
Wk 12:  Jason Doyle, Howard Drowe, Scott Cobb, Ray Stacey, Dn Smith, Nellie Hayes, Richard Taylor, Susan Mello
Wk 13:  Ross Zarate, Richard Taylor, Doug Scheuer, John Vaughn, Dan Smith, Jason Doyle, James Williams, Angie Baltazar

Division B
Wk 1: Chris Sevanian-Carlos Salinas-Larry Burnette-Tony Colla-Chad Wilder-Freddie Lucero-Patrick O'Leske-Dan Lowe-Rich Buck-Bob Hoppmann-Pati Martinez

Wk 2:  Barry Hurt - Danny Lowe - Al Garcia - Dave Burton - Juergen Ankert - Miguel Ortiz - Marcos Romero - Steve Kaiblinger - Floyd Allen - Martin Colello - Fred Taylor
Wk 3:Bill McGavisk - Robyn Vail - Joe Tuccillo - Jim Anderson - Freddie Lucero - Barry Hurt - Dave McNamara - Lance Hansen - Sebouh Sevanian - Fred Taylor
Wk 4: Christopher Sevanian - David McNamara - Miguel Denis - David Spencer - Lance Hansen - Arthur Tourigny - Bobby Carey - Don Kraus - Dan Allen - Steve Clark
Wk 5: Jeremy Whitman - Craig Hefel - Joe Tuccillo - David Spencer - Eric Lervold - Chris Sevanian - Lance Hansen - John Lighthizer - Bronco Manzanares - Pati Martinez
Wk 6:  Dave McNamara - Tony Colla - Ryan Gonzales - Barry Hurt - Bronco Manzanares - Dave Burton - Carlos Salinas - A.J. Wolf - Bruce McGeathy - Ray Stacey
Wk 7: Dave Spencer - John Lighthizer - Sandeep Sharma - Joe Weaver - Barry Hurt - Don Kraus - Bobby Carey - Chad Wilder - Steve Kaiblinger - Steve Thomas
Wk 8: Nick Cipiti - Jerry Rollins - Robyn Vail - Rick Kukla - Dan Allen - Dan Enfield - Jim Anderson - Ryan Gonzales - Larry Burnette - John Muehling
Wk 9: Joe Weaver - Steve Clark - Jason Barkac - Marcos Romero - Jim Yeager - Miguel Denis - Eugene Chavez - Scott Pedrick - Barry Hurt - Craig Hefel
Wk 10: Lisa Fuller - Aaron Morgan - Jason Barkac - Joe Weaver - Barry Hurt - Steve Clark - James Yeager - Ron Glass - Eric Lervolc - Eugene Chavez
Wk 11:  Steve Kaiblinger - Ramzy Saba - David Spencer - Bob Hoppmann - Freddie Lucero - Don Kraus - Michael Baker - Travis Choate - Brandy Little - Jerry Rollins
Wk 12: Chad Crupper, Larry Burnette, John Lighthizer, Pati Martinez, Marcos Romero, Lisa Fuller, Craig Hefel, Dave Burton, Dan Allen, Jose Cardenas
Wk 13:  Dave Burton, James Yeager, Larry Burnette, Jose Carddenas, Dan Allen, Rick Kukla, Aaron Morgan (Jr), Ray Stacey, Daniel Enfield, Travis Choate

Division C
Wk 1:  Brad Lauderoute - Monte Byron - Jeremy Scoggins - Pete Daniel - Bryan Stern
Wk 2:  Brad Laderoute - Eric Beaver - David Gonzales - Jay Mann - Jeff Mann
Wk 3:  David Gonzales - Pete Daniel - Sam West - Jeff Mann - Jeff Jeanette
Wk 4: Jay Mann - Tibor Nagy - Ron West - Larry Will - Billy Gonzales
Wk 5: Barbara Sutman - Jay Mann - Tibor Nagy - Ron West - Gary Greene
Wk 6: Ronnie Litchfield - Ralph Parra - Jeremy Scoggins - Tibor Nagy - Larry Will
Wk 7: Jeremy Scoggins - Ron Luebke - Billy Gonzales - Fred Amarillas - Susan Myers
Wk 8: Monte Byron - Bryan Roberts - Tibor Nagy - Bryan Droke - Kirby Beaver
Wk 9: Carl Stewart - Kevin Thomas - Eric Beaver - Ronnie Litchfield - Pete Daniel
Wk 10: Bryan Droke - Pete Daniel - Ron Litchfield - Carl Stewart - Archie Rasor
Wk 11:  Monte Byron - Jeremy Scoggins - David Gonzales - Bill Snavely - Bryan Stern
Wk 12: Sam West, Barbara Sutman, Matthew Lee-Dick, Tye West, Brad Dassonville
Wk 13:  Bill Snavely, Tibor Nagy, Brad Laderoute, Kevin Thomas, Susan Myers

Division P
Wk 1: Tom Wright - J.J. Johnson - Chad Wilder - Arlene Barrera - Jim Gahan - Dominic Leslie - Paul Smith - E.J. Emerson
Wk 2: Chad Wilder - Arlene Barrera - Jim Gahan - Dominic Leslie - Mike Lawrence - Jason Reinhardt - Justin Lauffer - Chad Erwin
Wk 3:  Paul Smith - Mark Bernier - Tony Major - J.J. Johnson - Dave Holloway - Dominic Leslie - Tom Smith - Paul Javorski
Wk 4: Chad Erwin - A.J. Wolf - Dale Bible - Tony Major - Mark Bernier - Tom Filesi - Mike Lawrence - Dominic Leslie
Wk 5: John Femiani - Scott Cobb - Tim Perry - George Reeves - Jim Gahan - Lester Penning - Chris HOber - Denise Stokka
Wk 6:  Rohit Sardesai - Dave Holloway - Jeff Fromm - Mike Lawrence - Eric Stokka - Mark Bernier - Chris Hober - Tim Perry
Wk 7: Dale Bible - Tony Major - Brian Desantis - James Pryor - J.J. Johnson - Ron Lahey - Justin Lauffer - Mark Bernier
Wk 8: Mark Bernier - Tim Perry - Chad Wilder - Dale Bible - Tony Major - James Pryor - Tom Filesi - David Barcon
Wk 9: Tom Smith - Justin Lauffer - Steve Burke - Mike Hatfield - Chad Wilder - Chris Hoel - Brian Desantis - Joe Campbell
Wk 10: Jason Reinhardt - Brian Desantis - Lance Wells - Joe Campbell - Mike Hatfield - Norm Grossberg - Reuben Farnsworth - Chad Wilder
Wk 11:  Chris Tolsonn - John Femiani - Mike Hatfield - Todd Gunderson - Chris Hober - Craig Wilson - Mike Lawrence - Jeff Fromm
Wk 12: Denise Stokka, Steve Burke, E.J. Emerson, Steve Johnson, Todd Gunderson, Norm Grossberg, Mike Hatfield, Tony Major
Wk 13: Greg Hill, Reuben Farnsworth, Mike Lawrence, Paul Smith, Lester Penning, Thomas Smith, Mike Harris, Ron Lahey

 

Names will be posted as the scoring is completed for each division. Names selected in week #1 will be placed BACK in the drawing and may be drawn again - as many as 14 chances for your name to be in the final drawing for the Balabushka SLE Cue - $1399 Retail!

Phoenix TAP is  giving away a Balabushka Special Limited Edition (SLE) pool cue – $1399.00 retail value as a gesture of appreciation to Phoenix TAP players, new or existing, who signs up to play in the Summer 2014 TAP session. (see details below)

On another note Southwest TAP States which include Arizona, Nevada and California are in the planning stages of "Run Out at the River" - a tournament in Laughlin, NV just for us!  The plans include a 32 team board with 3-person teams.  Build any team you'd like - just as long as the players are active members of TAP (Handicap limit TBD).  Dates will be posted as soon as all of the contracts have been signed.  It will be in January or February 2015!  A great time for a road trip!

Oh...and one more thing...all teams will be loaned a tablet to use during their match to keep score electronically - an introduction to the new electronic score keeping program.   BTW you can check it out right now at http://runoutapps.com/.

APPRECIATION PROMOTION DETAILS:

1)  All TAP Players who sign up during the first nine weeks of the session are eligible. This promotion runs from week one of the summer session (June 9, 2014) up to and including week 14 (does not include playoff week).

2)  Names will be randomly drawn weekly for 14 weeks for the final draw. The final draw for the recipient of the cue will take place at the Wild Card Draw on Saturday, September 13 at Skip & Jan’s at Noon.

3)  All names drawn on a weekly basis will be posted on www.phoenixtap.com each week.

4)  The number of teams in each division determines how many names will be drawn each week.

5)  Each week names will be drawn from the list of the players on their division roster only. Once drawn, their name will go BACK into the mix and may get drawn again in a future week. A players name has the potential of being drawn 14 times.

6) At the end of 14 weeks, all player names that were drawn during each week of the session will be combined and the final winner will be drawn from those names.

7) The player drawn for the cue must have at least 6 matches completed during the 14 week session.

8) If an entire team drops out at any time during the session all team members will be ineligible.

9) If a player signs up at any time from week one through nine, they will be included in the drawing starting the first week they play.


Always for the Player!

TAP of Greater Phoenix, LLC
Phone: (602) 214-0076
PhoenixTAP@yahoo.com

Site Powered By eDirectHost.com
Online Web Design

TAP TOURNAMENT SCHEDULE & CALENDAR
 SAT. SEPT. 13 - WILD CARD DRAW & POOL CUE DRAWING (Summer Session) Skip & Jan's - Noon
 ************************
 TUES. SEPT 16 - PLAYER SIGN UP - CACTUS MOON - 202 & DOBSON - 7 P.M.
 ***********************
 SAT. DEPT 20 - PLAYER SIGN UP - CACTUS MOON - 202 & DOBSON - 2 P.M.
 ***************************
 TUES. SEPT 23 - PLAYER SIGN UP - MAIN STREET BILLIARDS - DOBSON & MAIN 7 P.M.
 **************************
 WED. SEPT. 24 - PLAYER SIGN UP - BULLSHOOTER'S - 35TH AVE & PEORIA - 7 P.M.
 **************************
 THURS. SEPT. 25 - PLAYER SIGN UP - SKIP & JAN'S - 7 P.M.
 **************************
 SAT. SEPT. 27 - PLAYER SIGN UP - SKIP & JAN'S - NOON
 **************************
 SEPT 30 - OCT 2: FALL SESSION BEGINS
 ***************************
 SAT. OCT. 11: SUMMER TITLEHOLDERS - Skip & Jan's - 10 A.M.
 ****************************
 NOV. 13-16 - 2014 TAP NATIONALS - DALLAS, TX
 ******************************
 NOV 23-30: OFF for THANKSGIVING HOLIDAY
 **********************************
 DEC. 21, 2014 to JAN. 4, 2015: OFF for CHRISTMAS/NEW YEAR
 *******************************
 FEB 9-13: SPRING SESSION BEGINS
 ********************************
 FEB 26 - MARCH 1: SOUTHWEST SHOOTOUT - LAUGHLIN, NV
Used Tables For Sale - Call R. J. or Robert at G-Cue Billiard Store 480-961-4000 - click on photos to enlarge
REDUCED TO $850!!! 8' Connelly- WAS ASKING $1250 - MUST SELL!!!
Lt. Grey felt - cushions & cloth need replacing
3-pc slateAccessories included
9' Brunswick 1970 Gold Crown I: $3750 fully restored - mint condition.
 
 
Championship Tour cloth - cushions in good condition. 
8-1/2' Vitalie - $3500 -
Aramith Balls included.
Awesome table for the price!
 
 
Vitalie: Comes with Simonis ClothVitalie: Original price $15,000! 
9' Brunswick Gold Crown - $900. Needs new cushions and cloth.The slate alone is worth $900!
 
 
Comes with cues, cue rack, triangles and balls. 
7' Oak Buckhorn $750
Needs new cushions and cloth
 
Comes with 5 cues, wall rack, 9-Ball & triangle rack, Aramith balls
MUST SELL! PRICE REDUCED TO $999! WAS $1200 - 8' - Good Cushions & Felt - distressed finish (some knots need staining). 7 yrs. oldcues/Balls/Racks included